WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI

Pierwszymi i najlepszymi nauczycielami dzieci są  ich rodzice/opiekunowie. To oni uczą dzieci  chodzić, mówić i co wieczór czytają  bajeczki. Wiedzą, że do wykonywania  tej czynności nie muszą mieć dobrej dykcji, wykształcenia czy majątku. Przecież można wypożyczyć książkę w bibliotece lub z kimś swoją  wymienić. Poprzez codzienne czytanie  rodzice  umacniają  więź z dzieckiem. Powodują, że ich potomek w późniejszym czasie  kojarzy czytanie  z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa,  a nie przykrym obowiązkiem. Dzięki temu rodzice osiągają swoje wychowawcze i dydaktyczne sukcesy. Chyba każdy z nas pamięta sytuację, kiedy dziecko „czytało” nam swoją ulubioną bajeczkę  i nie było istotne, że  trzymało ją odwrotnie, ale fakt, iż znało już tekst na pamięć.

REKLAMA

https://youtu.be/fZXbK2BQ_Q4

Systematyczne  czytanie dziecku kształtuje nawyk tej czynności  i zdobywania wiedzy. Ułatwia    naukę w szkole, rozbudowuje słownictwo, przynosi sukcesy w  mówieniu i pisaniu, ułatwia myślenie, pomaga w zrozumieniu   siebie, ludzi, świata.

 

REKLAMA

https://youtu.be/1Q4JgJiB7vw

Nawet , jeśli dziecko samo dobrze czyta, nie rezygnujmy z  rytuału  głośnego   czytania. Badania dowodzą , że poziom rozumienia tekstu czytanego na głos  znacznie przekracza (nawet o kilka lat) poziom rozumienia  tegoż przy samodzielnym czytaniu. Możemy to czynić naprzemiennie, np. my czytamy trzy zdania, następnie dziecko też trzy zdania. Chodzi o to , że samodzielne czytanie często bez zrozumienia tekstu nie daje przyjemności z lektury , może  kojarzyć się z przykrością   i w rezultacie doprowadzić do niechęci do książek.

 

REKLAMA

https://youtu.be/wChE3nVPgRM

Jeśli zadbamy o to , by czytanie było dla dziecka  radością , chęć samodzielnego czytania – uczenia się nastąpi w sposób naturalny. Mamy różne dzieci, jedne bardzo szybko samodzielnie    „pożerają” lektury, uczą się z przyjemnością.  Inne , z różnych względów, potrzebują  na to znacznie więcej czasu. Doskonale wiedzą o tym rodzice mający kilkoro dzieci.

Nie rezygnujmy  z czytania pociechom.  Nasza przyjemność, czy też niejednokrotnie wysiłek, zaprocentuje w przyszłości lepszym ich wykształceniem, pracą ,a przede wszystkim radzeniem sobie z problemami życiowymi dzięki rozległej  wiedzy i rozumowi.

Lidia Mańka

 

REKLAMA

www.youtube.com/watch?v=LIomQ9BVXpw

 

Artykuł  został napisany w ramach programu „Książki  naszych marzeń”.

Zawiera  wybrane autorskie  reklamy uczniów  klasy 6d : Natalii Kapicy, Radka Tonderysa i klasy 6e: Marysi Koculi i Marysi Turło, Oliwii Smykały. Uczniowie   wykonali je  w ramach mojego  projektu: „ Dlaczego warto czytać książki ?”.