Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to akcja zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywająca się regularnie w dniach od 16 do 22 września. Celem tej kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej.

W tym roku nasza szkoła postanowiła włączyć się aktywnie w obchody tego wydarzenia. Klasy czwarte, które na lekcjach techniki będą przygotowywały się do egzaminu na kartę rowerową, uczestniczyły w Dniu z BRD. Uczniowie starszych klas zaprezentowali prawidłowy sposób poruszania się rowerem po drodze i wykonywania najważniejszych manewrów, a Szkolne Koło PCK przygotowało pokaz pierwszej pomocy. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursach wiedzy na temat użytkowania, konserwacji i obsługi technicznej roweru, w których nagrodami były gadżety związane z ETZT zapewnione przez Urząd Miasta.

W ramach tej kampanii odbył się również rajd pieszy. Klasa 7a, po dotarciu pociągiem do Zdzieszowic, przeszła pieszo na Górę św. Anny. Uczniowie wraz z opiekunami pokonali pieszo blisko 20 km.

Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest obchodzony 22 września Europejski Dzień bez Samochodu.

Adriana Piliszko