„Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem” — Johann Wolfgang Goethe

W dniu 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków — święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy w celu zachęcenia Europejczyków do nauki języków obcych niezależnie od wieku oraz promowania różnorodności językowej. Chcąc popularyzować wiedzę na temat różnych krajów i języków europejskich, nauczyciele języków obcych z naszej szkoły zaprosili uczniów do udziału w ciekawym projekcie. Przewodniczący klas wylosowali kraje, aby następnie przygotować dekoracje sal na temat tych krajów. Dekoracje zawierały flagi narodowe krajów, wybrane wyrażenia w oficjalnych językach, sentencje oraz przepisy na dania narodowe. Uczniowie starannie zaplanowali i wykonali swoje prace. Mogliśmy dzięki nim dowiedzieć się, jak przygotować zdrowy i smaczny colcannon (czyli potrawę kuchni irlandzkiej, będącą rodzajem puree z ziemniaków z dodatkiem posiekanej kapusty bądź jarmużu), jak powiedzieć po albańsku „Poproszę frytki” (jak się okazuje, nie jest to wcale taki łatwy język), a nawet, gdzie znajduje się siedziba główna firmy Skype (w Luksemburgu!) i wiele, wiele innych… Prace uczniów zostały ocenione przez komisję, która wzięła pod uwagę staranność, ogólne wrażenie estetyczne i kompletność wykonania zadania. Oto wyniki:

  1. miejsce (i maksymalną liczbę punktów) otrzymały 3 klasy: 8c (Albania), 3b (Hiszpania) i 3d (Estonia);
  2. miejsce otrzymała klasa 7b (Irlandia);
  3. miejsce otrzymała klasa 7a (Holandia).

Klasy otrzymają talony na dzień (1. miejsce) lub godzinę (2. i 3. miejsce) bez pytania.

Dziękujemy uczniom, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie w organizację tego wydarzenia.

Małgorzata Kluczniok