Walentynki i ich historia

14 lutego to data znana większości z nas – tego dnia przypada coroczne święto zakochanych, czyli Walentynki. Nazwa tego święta pochodzi od św. Walentego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z różnymi postaciami z mitologii – na przykład Kupidynem.

Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku

W naszej szkole z okazji tego święta samorząd uczniowski tradycyjnie już zorganizował pocztę walentynkową. Każdy, kto chciał przekazać wybranym osobom życzenia, mógł to zrobić na przygotowanej przez SU serduszkowej kartce. Wszystkie walentynki zostały dostarczone do adresatów.

 

Adriana Piliszko